Aenean a lacus sollicitudin, sodales ante lacus sollicitudin

Ocena artykułu: 
4
Średnia: 4 (3 głosy)

Komisja Europejska chce wymóc na firmach ubezpieczeniowych działających na terenie Unii do wyliczania składek na polisy OC biorąc pod uwagę historię ubezpieczenia i ilość szkód kierowcy oraz wprowadzenie jednolitego formularza tego dokumentu w krajach Wspólnoty. Komisja Europejska planuje zastosowanie przymusu wobec Towarzystw Ubezpieczeniowych co do publikowania sposobu naliczania bonusów za bezkolizyjną jazdę.

Według pomysłodawców nowe regulacje miałyby na celu ułatwienie mieszkańcom Unii zakup polisy OC, szczególnie w przypadku przesiedlenie między jednym a drugim krajem Wspólnoty. Unijni ubezpieczyciele zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad przy ubezpieczaniu OC pojazdów – w zakresie zniżek/zwyżek składki za bezwypadkową jazdę. Jeden z pomysłów KE zakłada wdrożenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z komunikacyjnej polisy OC.

 

Firmy ubezpieczeniowe zobowiązane będą do uwzględniania tej historii przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy. Dziś towarzystwa nie mają takiego obowiązku. Najdalej idąca propozycja KE to obowiązek publikowania, przez unijne towarzystwa, sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę, tak żeby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać.

– Propozycja wprowadzenia w Unii jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkodowej jest dobrym pomysłem. Jego standaryzacja spowoduje, że dokument ten będzie rozpoznawalny we wszystkich krajach UE – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Jednak zobligowanie ubezpieczycieli do publikowania szczegółowych kryteriów systemu zniżek/zwyżek za bezszkodową jazdę – wydaje się już zbyt daleko idącą propozycją, która ogranicza swobodę działalności gospodarczej – dodaje.

W Polsce zaświadczenie o historii ubezpieczenia i szkód można bezpłatnie pobrać online z portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dotychczas zrobiło to już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów, przy czym stale rośnie zainteresowanie uzyskaniem takiego dokumentu. Pobranie własnej historii OC z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce. By to zrobić, wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu www.ufg.pl i założyć konto - a po weryfikacji tożsamości – aktywować konto i pobrać online swoją historię OC.